PROJEKT TAK SOBIE POZNAJĘ- podsumowanie marca. Natura pośród nas – rośliny.

Przyroda jest nam bardzo bliska. Przeznaczamy na kontemplowanie jej i doświadczanie, a także przy okazji pogłębianie wiedzy cały miesiąc.

CO ZAPLANOWALIŚMY

CO ZREALIZOWALIŚMY

1. WIZYTA W MUZEUM FARMACJI – ZASTOSOWANIE ROŚLIN W LECZNICTWIE.

To była wycieczka grupowa – wybraliśmy się na warsztat z naszą grupą dzieci na edukacji domowej (jesteś z Wrocławia lub okolic i chcesz do nas dołączyć, zapraszamy – w kwietniu czekają na nas mega wyjścia!: www.facebook.com/groups/kreatywnie.wroc. Muzeum mieści się w oryginalnym średniowiecznym budynku, w którym niegdyś była apteka. Pani przewodnik oprowadziła nad po wielu salach, opowiedziała, jak kiedyś radzono sobie z różnymi chorobami, a także o bardzo ważnej roli roślin w tym procesie.

Jeśli jeszcze tam nie zajrzeliście, koniecznie musicie się tu znaleźć. Dla nas – niezwykłe miejsce z duszą :).

2. SZCZODRE – SZUKANIE WIOSNY I POWRÓT DO STAROŻYTNOŚCI/WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA.

Wyprawa do Parku w Szczodrem pod Wrocławiem zawsze kończy się czymś niezwykłym. Tym razem pojechaliśmy tam, aby poszukać Wiosny, ale także cofnąć się w czasie i zamieszkać na jakiś czas w chatkach z pędów drzew. Jest takie magiczne miejsce w Szczodrem, mała wioseczka z kilkoma domkami do zabawy.

My zamieszkaliśmy w jednym z nich. Postanowiliśmy pobawić się w życie starożytnych i wczesnośredniowiecznych mieszkańców wiosek. Zbudowaliśmy drzwi (dwa skrzyżowane patyki), broniące dostępu do naszego domku. Podzieliliśmy role – ja grałam rolę kobiet z tamtych czasów, a Oskar rolę mężczyzn.

Wybrał się więc na poszukiwanie chrustu na opał, dzięki czemu ja stworzyłam ognisko domowe. Poszukał dla siebie odpowiedniego badyla do walk, a także patyki do rozpalenia ogniska i zbudowania narzędzi. Znalazł parę kamyków, które posłużyły mu za motykę i kilof w połączeniu z patykiem. Zbudowaliśmy je od podstaw.

Próbowaliśmy też rozpalić prawdziwe ognisko i choć nam się nie udało, to oboje czuliśmy, jak blisko byliśmy, gdy gorące patyki przykładaliśmy do zziębniętych dłoni. Zastanowialiśmy się, co robiły kiedyś dzieci. Jednym z pomysłów było rysowanie patykiem po ziemi, poza oczywiście tym, że dzieci w tamtych czasach zwyczajnie pomagały rodzicom i to od nich uczyły się wszystkiego. Oskar uznał, że to było idealne rozwiązanie 😉

Oto kilka zdjęć z tej wyprawy:

3. NIEZWYKŁE ROŚLINY NA WYSTAWIE ROŚLIN MIĘSOŻERNYCH.

Inicjatorką tej wyprawy była jedna z mam w naszej grupie edukacyjnych wyjść. W konsekwencji wielu rodziców z naszej społeczności ed zdecydowało się wybrać z dziećmi na Arenę Tarczyńskiego i obejrzeć te niezwykłe rośliny, żywiące się mięsem owadów.

To dopiero była przygoda! Zobaczcie na filmie 🙂

4. ZOO – STREFY KLIMATYCZNE I CHARATERYSTYCZNA ROŚLINNOŚĆ.

To spotkanie dwóch szalonych chłopaków odbyło się właśnie w Zoo. Mieliśmy z Osim zaplanowanie wyjście i rozmowy o strefach na podstawie naszego zoologicznego Oceanarium, czyli mapy Afryki, gdzie namacalnie można odczuć różnicę między chociażby strefą równikową a zwrotnikową/podzwrotnikową. Jeremy dołączył do Oskara, dzięki czemu doświadczenie różnorodności stref stało się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Przygotowałam materiały edukacyjne (oczywiście 😉), zabraliśmy ze sobą globus, mogliśmy więc porozmawiać o strefach szczegółowo i kreatywnie.

Ta wiedza póki co nie jest Oskarowi potrzebna. Ale w którejś klasie pojawi się w podstawie programowej, a ponieważ teraz Oskar fascynuje się geografią, postanowiłam wrzucić ten temat, aby urozmaicić mu poznawanie świata.

5. BUDOWA KWIATU.

Temat ten mam opracowany graficznie w moim PDFie z materiałami edukacyjnymi dla klas I-III. Wystarczyło wydrukować i porozmawiać o tym (ponownie), z czego zbudowany jest kwiat. temat ten pojawił się w naszym Projekcie, bo jest jednym z elementów wiedzy do zdobycia w edukacji wczesnoszkolnej, na podstawie której tworzyłam na dla nas tegoroczny Projekt.

Co prawda, egzamin został zdany w połowie marca, a Oskar był do niego bardzo dobrze przygotowany, więc był to tylko krótki przystanek w naszej marcowej edukacji. 🙂 Jeśli potrzebujesz takich szablonów do pracy, zachęcam do zajrzenia na stronę i obejrzenia kilku przykładowych stron.

6. ZAPYLANIE.

Zapylanie roślin także był wymogiem z podstawy programowej i także stworzyłam dla tego tematu odpowiednią grafikę. Pod lupę wzięłam oliwki – od małego pączka kwiatu do pełnowartościowego owocu. Stworzyłam także szablon, w którym graficznie wykazana jest rola owadów w zapylaniu.

Temat ten także był przystankiem w naszej edukacji przygotowującej do egzaminu :). Nie zatrzymaliśmy się na tym temacie za długo. Potraktowaliśmy go jak ciekawostkę :).

7. WIOSENNE SIANIE – WARZYWA.

Wiosenne siane zakończyło się na etapie kupienia nasion (kopru, szczypiorku i pietruszki). Samo sianie przerzucamy na kwiecień.

8. WIOSENNE PORZĄDKI W OGRODZIE.

Pogoda nie bardzo nam sprzyjała w marcu, ale wstępne porządki zostały wykonane. Przede wszystkim uschnięte lub przemarznięte rośliny usunęliśmy, robiąc powoli miejsce na nowe, tegoroczne.

W naszym ogrodzie wiosna jednak pełną parą. Żonkile spoglądają na nas swoim żółtym okiem, tulipany wychylają zgrubiałe pąki, z których już niedługo wydostaną się kolorowe główki. Na krzewach rozwijają się małe listki, obiecując po raz kolejny, że i tym razem zazielenią nasz ogród…

Uwielbiamy wiosnę w naszym ogrodzie. 🌿🌻💚

9. ROŚLINY ZIEMNOWODNE I PŁYWAJĄCE.

PLAN NA KWIECIEŃ


🌱 Edukacja domowa to dla nas doświadczanie, a nie siedzenie nad podręcznikiem.

Edukujemy się kreatywnie, bawimy się edukacją.☺️

🌱 Jeśli masz ochotę nam towarzyszyć, możesz spotkać nas tutaj:

🌿 1. BLOG O EDUKACJI DOMOWEJ: http://www.kreatywnemotylki.art.blog

🌿 2. FANPAGE RELACJA ED:https://www.facebook.com/kreatywnemotylki.ed

🌿 3. INSTA RELACJA Z ED:https://www.instagram.com/kreatywne.motylki

🌿 4. GRUPA PODRÓŻNICZA SUDETY DLA DZIECI: https://www.facebook.com/groups/sudetydladzieci

🌿 5. YOU TUBE Z FILMAMI ED:https://www.youtube.com/@kreatywnemotylkied

Jesteś z okolic Wrocławia? Masz ochotę dołączyć do nas że swoim dzieckiem podczas naszych edukacyjnych wyjść? Zapraszam Cię do naszej grupy:

🌿 6. GRUPA EDUKACYJNE WYJŚCIA: https://www.facebook.com/groups/kreatywnie.wroc#edukacjawczesnoszkolna

#rozwójdziecka#edukacjaprzyrodnicza #edukacjawplenerze #edukacjakreatywnie #edukacjanaturalna #edukacjazpasją #edukacjawczesnoszkolna #edukacjadomowa #edukacjadziecka #edukacjadzieci #edukacjaprzezzabawę #homeschoollife #homeschoolfun #homeschooling #homeschoolfamily #homescholingpoland


Dodaj komentarz