Projekt TAK SOBIE POZNAJĘ – podsumowanie stycznia. Jestem Polakiem.

Jestem Polką, jestem Europejką, jestem Ziemianką. Jestem obywatelką świata i Wszechświata. Moje dziecko też. Ale znajomość miejsca, w którym przyszło się na świat, kraju, w którym mieszka, wydaje się nam bardzo ważne i mocno wpływające na życie obecne i w przyszłości. Dlatego w nowym planie rocznym naszego Projektu TAK SOBIE POZNAJĘ w styczniu skupiamy się właśnie na tym.

Co zaplanowaliśmy na styczeń?

Co zrealizowaliśmy?

1. Oskar wybrał się z Tatą na wrocławskie Kilimandżaro.

I faktycznie miejsce to napawa pewnego rodzaju grozą, ale sądząc po zdjęciach i filmach, bawili się świetnie 😀 Jak to chłopaki 😉 Wiedzieliście, że we Wrocławiu mamy takie miejsce? 😉

2. Udaliśmy się do Zoo, sprawdzić, czy niedźwiedzie w ogrodzie zoologicznym także zasypiają w sen zimowy.

Jak powszechnie wiadomo, niedźwiedzie zimą zapadają w sen. Wcześniej przygotowują się do tego rytuału bardzo dokładnie. Jak się dowiedzieliśmy rok temu, niedźwiedzie przybierają od późnego lata i jesienią połowę swojej startowej masy! (Niedźwiedź ważący 100 kg przybiera zatem około 50kg).

Ale pytanie – czy w Zoo te przytulne, acz niebezpieczne misie także zasypiają zimą w długi, smaczny sen?

Nie spotkaliśmy żadnego niedźwiedzia, a spędziliśmy przy ogrodzeniu bardzo dużo czasu. Wygląda na to, że faktycznie zasnęły w swoich gawrach. 🙂

3. Odwiedziliśmy Muzeum Archeologicznego z naszą grupą edukacyjną. 🙂

Było naprawdę super! Pani Dorota, archeolog, wspaniała kobieta z ogromną wiedzą, połączyła kwestie ekologiczne współczesnego świata z tym dawnym, jaskiniowym i w kolejnych etapach życia człowieka.

Dzieci mogły poznać sposoby życia i radzenia sobie w wielu sytuacjach naszych dawnych przodków, ale też przeprowadzona była dyskusja o współczesnych metodach dbania o środowisko.

Ponad godzina świetnie zorganizowanych zajęć, które podobały się także dzieciom, sądząc po ich ogromnej aktywności!

Filmik z wyprawy możecie zobaczyć w naszej grupie kreatywnych wyjść www.facebook.com/groups/kreatywnie.wroc.

4. Wybraliśmy się na lekcję muzealną do Muzeum Poczty.

Kolejna nasza wyprawa grupy Kreatywne Wyjścia Edukacyjne zaprowadziła nas do Muzeum Poczty na warsztat o drodze listu. 🏤Dzieci poznały historię powstania poczty, 📯dowiedziały się, skąd wziął się symbol żółtej trąbki związany z pocztą, 🛣️poznały trasy, jakimi przemieszczały się listy dawniej i jak to wygląda dzisiaj. Dzieci mogły obejrzeć stare telefony, te z początków XX wieku (i spróbować zadzwonić przez telefon, na którym wykręcali się numer), ale także pierwsze telefony komórkowe, maszyny do pisania, pierwsze komputery, pierwsze telewizory… Mogły także spróbować nadać telegram alfabetem Morsa. Po części teoretycznej dzieci uczyły się samodzielnie adresować list, przyklejać znaczki w odpowiednim miejscu a także zobaczyć powozy, którymi przewożone były niegdyś listy i paczki – co stanowiło już wisienkę na torcie tego niezwykłego wyjścia.

5. Obejrzeliśmy mury średniowiecznego Wrocławia.

Najpierw obejrzeliśmy makietę fragmentu murów tuż przy Bramie Oławskiej. Ta brama jest elementem średniowiecznego Wrocławia i wprowadziła nas w klimat historyczny tego miesiąca (mówię tu o naszym Projekcie Tak Sobie Poznaję).

Następnie przeszliśmy się kawałek, poznając fragmenty Wrocławia, które dotąd nie znajdowały się w centrum naszej uwagi. Pokusiliśmy się też o spacer po murach, tuż przy blankach i obejrzenie z bliska baszty nieopodal Hali Targowej. Porównaliśmy średniowieczny Wrocław z tym obecnym i wyciągnęliśmy parę wniosków. M.in. dzieci zauważyły, że kiedy wokół średniowiecznego miasta było bardzo zielono. Dziś w tym miejscu nie ma już drzew… Są domy i ulice.

Na koniec porozmawialiśmy o średniowiecznych zawodach. Cześć z nich funkcjonuje do dziś 🙂. To była niezła zabawa ☺️.

6. Kierunki świata, położenie państw na mapie, geografia.

Dokładnie fascynację geografią opisałam na naszym Instagramie. 🙂 Znajdziesz tam wiele innych informacji, które mogą Ci się przydać w pracy z Twoim dzieckiem, dlatego zachęcam Cię do zajrzenia na naszą stronę.

7. Historia Polski, władcy i legendy.

Przyznam, że temu tematowi nie poświęciliśmy zbyt dużo czasu w styczniu. Głównym powodem był fakt, że skupiliśmy się na tym w ubiegłym roku. Odwiedziliśmy wówczas Gniezno, gdzie obejrzeliśmy podziemia – początki państwa polskiego, sfotografowaliśmy się na tle posągu Bolesława Chrobrego, syna pierwszego władcy Polski, Mieszka I, pospacerowaliśmy ścieżkami obecnego miasta i prześledziliśmy granice domów dawnego starego Gniezna (w rynku linie namalowane na ziemi wskazują, gdzie dawniej mieściły się budynki). W tamtym czasie rozmawialiśmy też o legendzie, dotyczącej początków Polski – o gnieździe, orle, Popiele itd.

Dlatego w styczniu jedynie przypomnieliśmy sobie te tematy, większą uwagę poświęcając innym zagadnieniom, chociażby poznając historię Wrocławia.

A poniżej możesz zobaczyć kilka fotek z naszej wyprawy ubiegłorocznej po Gnieźnie.

PLAN NA LUTY


🌱 Edukacja domowa to dla nas doświadczanie, a nie siedzenie nad podręcznikiem. Edukujemy się kreatywnie, bawimy się edukacją. ☺️

🌱 Jeśli masz ochotę nam towarzyszyć, możesz spotkać nas tutaj:

🌿 1. BLOG O EDUKACJI DOMOWEJ: http://www.kreatywnemotylki.art.blog

🌿 2. FANPAGE RELACJA ED: https://www.facebook.com/kreatywnemotylki.ed

🌿 3. INSTA RELACJA Z ED: https://www.instagram.com/kreatywne.motylki

🌿 4. GRUPA PODRÓŻNICZA SUDETY DLA DZIECI: https://www.facebook.com/groups/sudetydladzieci

🌿 5. YOU TUBE Z FILMAMI ED: https://www.youtube.com/channel/UCzyhkbdak1LrJe-RaLWj91g

Jesteś z okolic Wrocławia? Masz ochotę dołączyć do nas że swoim dzieckiem podczas naszych edukacyjnych wyjść? Zapraszam Cię do naszej grupy:

🌿 6. GRUPA EDUKACYJNE WYJŚCIA: https://www.facebook.com/groups/kreatywnie.wroc

#edukacjawczesnoszkolna #rozwójdziecka #edukacjaprzyrodnicza #edukacjawplenerze #edukacjakreatywnie #edukacjanaturalna #edukacjazpasją #edukacjawczesnoszkolna #edukacjadomowa #edukacjadziecka #edukacjadzieci #edukacjaprzezzabawę #homeschoollife #homeschoolfun #homeschooling #homeschoolfamily #homescholingpoland


Dodaj komentarz