Łódź dla dzieci – edukacyjny weekend

Już jakiś czas temu podjęliśmy decyzję, że będziemy wyjeżdżać na niektóre weekendy do innych miast. Ponieważ wcześniej nie prowadziłam tej strony, nie pojawiały się też reportaże z naszych wypraw. Tym razem jednak chcę się z Wami podzielić naszym weekendem w Łodzi.

Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, ale przyznam Wam szczerze, że zupełnie tego nie odczułam. Mimo że poruszaliśmy się nie tylko po obrzeżach, odnosiło się wrażenie, że nie jest to ogromna aglomeracja, a raczej przytulne miasteczko.

SOBOTA

Docieramy na miejsce w granicach godziny 15:00 i od razu kierujemy się na parking Manufaktura Zachód przy największym komplecie w Łodzi. Ulice w sobotnie popołudnie nie są zakorkowane, jednak przy Manufakturze dzieje się dużo.

Manufaktura

Manufaktura

„(…) Izrael Kalmanowicz Poznański w 1871 roku kupił pierwsze parcele po zachodniej stronie Nowego Miasta wzdłuż ulicy Ogrodowej i rozpoczął budowę własnego „imperium bawełnianego”. Już rok później pracę rozpoczęła pierwsza tkalnia, a w niej dwieście angielskich krosien mechanicznych napędzanych maszyną parową. Z roku na rok fabryka rozrastała się: o kolejne tkalnie, bielnik, wykańczalnię, przędzalnię, czy własną gazownię i remizę strażacką, a majętny fabrykant rozpoczął budowę okazałej rezydencji pałacowej, dziś jednego z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich zabytków.

(…) W 1913 roku zatrudnienie w Zakładach Bawełnianych I.K. Poznańskiego wynosi 7000 pracowników, ale w czasie I wojny światowej i międzywojniu przyszedł okres niepowodzeń finansowych Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Bawełnianych I.K. Poznańskiego. Zadłużona w bankach rodzina straciła pozycję w spółce.

Nowy etap w życiu fabryki nastąpił po II wojnie światowej. Znacjonalizowane Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 2, nazwane imieniem Juliana Marchlewskiego, a następnie branżową nazwą „Poltex” przez kilka dekad pracowały pełną parą, współtworząc legendę włókienniczej Łodzi i dając mieszkańcom miasta tysiące miejsc pracy.

Lata 90. i czas transformacji ustrojowej przyniosły liczne bankructwa. Kryzys nie ominął zakładów przy Ogrodowej.

Postawiony w stan likwidacji kompleks niszczał przez kilka lat, aż u progu nowego wieku pojawiła się nowa, wielka wizja, by podzielony na mniejsze spółki kompleks fabryczny ożywić w całości. Autorem pomysłu był Mieczysław Michalski, doświadczony ekonomista, człowiek z pasją, który jako prezes zarządu Poltex-u znalazł partnerów chcących w niezwykłą przestrzeń postindustrialną tchnąć nowe życie. W 2003 roku firma Apsys Polska rozpoczęła prace budowlane na terenie dawnej fabryki I.K. Poznańskiego związane z realizacją największego w kraju przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Trzy lata później, 17 maja, Manufaktura została oddana do użytku, szybko stając ważnym miejscem na turystycznej, kulturalnej i handlowej mapie Łodzi.(…)”

Więcej historii na:
https://www.manufaktura.com/site/478/powstanie-manufaktury/historia


My odwiedziliśmy Experymentarium, które mieści się na terenie Manufaktury, a potem zjedliśmy na jej terenie obiadokolację.

NIEDZIELA

Planetarium EC1

Planetarium w Łodzi

Planetarium EC1 w Łodzi.

Niezwykle miejsce z niezwykłymi pokazami. Obejrzeliśmy dwa, kilka jeszcze przed nami. Myślę, że nie tylko dzieci będą zachwycone – ja i mąż byliśmy tak samo pod wrażeniem, jak nasz syn (i wiele innych dzieci obecnych na pokazach).

Bilety na pokazy zamówiliśmy wcześniej, jednak wiele rodzin przyszło po prostu na konkretną godzinę i od ręki kupiło bilet. Być może nie ma problemu z dostaniem się na pokaz, osobiście jednak radziłabym zaopatrzyć się wcześniej. Po co kusić los 😉.

Pokazy, które my obejrzeliśmy to:
🪐 Kosmos dla najmłodszych.
🪐 Niebiańska kolej.

Zdjęć w czasie pokazów nie robiłam (światło telefonu przeszkadzałoby innym w oglądaniu nieba w ciemności, w jakiej siedzieliśmy, w związku z tym nie można było robić zdjęć).

Ale możecie zobaczyć na zdjęciu budynek z zewnątrz – niegdyś, na początku XX wieku, była tutaj elektrownia. Obecnie Planetarium wchodzi w tworzony kompleks Centrum Nauki i Techniki. Podejrzewam, że za rok miejsce to będzie miało do zaoferowania jeszcze więcej atrakcji (zgodnie z tablicą, wystawioną przed budynkiem planetarium).

Szczegóły możecie zobaczyć tutaj:
http://www.planetariumec1.pl

Ulica Żywiołów

Ulica Żywiołów w Łodzi

To trzypiętrowy plac zabaw, inspirowany żywiołami. Każdego dnia można tam obejrzeć pokaz słupa ognia – dla dzieci to niezwykle przeżycie ☺️.

Pasaż Róży

Pasaż Róży przy Piotrkowskiej w Łodzi



Na zdjęciu Pasaż Róży w Łodzi. Znajduje się u wylotu deptaka Piotrkowska, tuż obok ronda. Niepozorne miejsce z zewnątrz oznaczone skąpo i gdyby nie znany adres, to raczej minęłoby się to miejsce, zupełnie je nie zauważając.

Kiedyś Pasaż Róży był zwykłym ciemnym przejściem między budynkami w stronę ulicy Zachodniej. Artystka Joanna Rajkowska stworzyła tu jednak magiczny świat, rozświetlając kamienice kawałkami luster, które odbijają światło.

Dla pani Rajkowskiej był to projekt bardzo prywatny. Rozsypane lustra nawiązują do choroby siatkówki oka jej własnej córki, Róży, która była zmuszona do samodzielnego składania widzianego obrazu podobnie jak my składamy teoretycznie zniekształcony świat, odbity w lustrach.

Pasaż robi wrażenie. Nie wiem, jak wygląda w ciągu dnia, ale wieczorem w kawałkach szkła odbija się zachodzące słońce. Na żywo widok jest niezwykły…

Bardzo polecamy wizytę w tym miejscu. Oskar był pod ogromnym wrażeniem. Podejrzewam, że i Waszym dzieciom to miejsce się spodoba.


Przed nami jeszcze wiele do zobaczenia, myślę jednak, że powyższe miejsca są w pewnym sensie kluczowymi miejscami w Łodzi. ☺️

🌱 Edukacja domowa to dla nas doświadczanie, a nie siedzenie nad podręcznikiem. Edukujemy się kreatywnie, bawimy się edukacją.

☺️

🌱 Jeśli masz ochotę nam towarzyszyć, możesz spotkać nas tutaj:

🌿 1. BLOG O EDUKACJI DOMOWEJ:
http://www.kreatywnemotylki.art.blog
🌿 2. FANPAGE RELACJA ED:
https://www.facebook.com/kreatywnemotylki.ed
🌿 3. INSTA RELACJA Z ED:
https://www.instagram.com/kreatywne.motylki
🌿 4. GRUPA EDUKACJI DOMOWEJ W KIEŁCZOWIE:
https://www.facebook.com/groups/edkielczow
🌿 5. GRUPA PODRÓŻNICZA SUDETY DLA DZIECI:
https://www.facebook.com/groups/sudetydladzieci
🌿 6. YOU TUBE Z FILMAMI ED:
https://www.youtube.com/channel/UCzyhkbdak1LrJe-RaLWj91g

Jesteś z okolic Wrocławia? Od września rusza nasza mała edukacyjna grupa dla dzieci z klas 1-3 (7-9 lat). Jeśli Twoje dziecko ma ochotę dołączyć, napisz do mnie za pomocą poniższego formularza:
https://kreatywnemotylki.art.blog/grupa-edukacyjna/

#edukacjadomowa
#edukacjawczesnoszkolna
#edukacjaprzezzabawę
#edukacjakreatywnie
#rozwójdziecka


7 myśli w temacie “Łódź dla dzieci – edukacyjny weekend

Dodaj komentarz